
Božična zvezda
Vpadljiv okras rastline, ki ga dojemamo kot cvet, predstavljajo pravzaprav obarvani ovršni listi. Ti obdajajo pravo socvetje - skupino drobnih rumenkastih cvetov na vrhu poganjka. Ovršni listi so najpogosteje rdeče barve, zadnja leta pa postajajo vse bolj priljubljene tudi božične zvezde z belimi, rožnatimi in kremastimi cvetovi. Če želimo božično zvezdo ohraniti, moramo biti pazljivi že pri nakupu. Izbirajmo rastline pri katerih so pravi cvetovi (drobceni rumeni cvetki) še zaprti. Pri prenašanju jo dobro zavijmo v papir, doma pa jo še nekaj časa pustimo neodvito v hladnejšem prostoru. Tako vsaj malo omilimo temperaturni šok, ki ga rastline pogosto doživijo pri nakupu v zimski mesecih. Ne kupujmo rastlin, ki jih prodajajo v hladnih vrtnih centrih ali na tržnici na prostem. Lahko se nam zgodi, da bodo rastline potem, ko jih prinesemo v topel dom, odvrgle liste.
Božični zvezdi v stanovanju namenimo svetel prostor, kjer ni prepiha. Odgovarja ji temperatura okoli 20° C. Zalivamo jo zmerno, s postano vodo sobne temperature. Preden jo ponovno zalijemo, počakamo, da se prst nekoliko posuši. Prepogosto zalivanje je vzrok, da listi venejo in odpadajo. Gnojimo z ekološkimi tekočimi gnojili vsakih štirinajst dni. Rastlina potrebuje visoko zračno vlago, vendar ne prenaša direktnega rošenja po listih, saj se rada pojavi plesen. Zato je najbolje, da jo postavimo v podstavek z mokrim prodom. S tem preprečimo odpadanje socvetij in rumenenje ali rjavenje listnih robov.
Ko zgodaj spomladi božična zvezda odvrže liste, je to znak, da je napočil čas počitka. Takrat jo porežemo na višino 10 cm (roke si zaščitimo, saj je mleček strupen in lahko na koži povzroči nevšečnosti) in jo postavimo v hladen, senčen prostor. Prst mora biti skoraj suha. V začetku junija rastlino presadimo v dobro prst in jo postavimo na svetel prostor. Začnemo redno zalivati in dvakrat na mesec gnojimo z ekološkimi tekočimi gnojili. Ko se pojavijo mladi poganjki, pustimo le nekaj močnejših, ostale odstranimo. Tako bomo kmalu imeli spet lepo košato lončnico. Iz potaknjencev lahko vzgojimo nove rastline. Če jih vršičkamo, bodo rastline lepše in bolj košate.
Zakaj torej ne bi sprejeli novega izziva in skušali božično zvezdo ohraniti tudi po praznikih. Poskrbimo, da bo imela rastlina v času rasti v stanovanju ustrezne pogoje, ko pa se prične pripravljati na počitek, je ne zavrzimo kar tako iz navade. Pomislimo ne vse te tovornjake božičnih zvezd pripeljane od daleč, kjer se za vzgojo rastlin porabi ogromno energije, vode, umetnih gnojil in zaščitnih sredstev. In nenazadnje, rastline so živa bitja, ki nam s svojo lepoto izkazujejo hvaležnost in si ne zaslužijo, da bi jih tako z lahkoto zavrgli.
|